2026.05.08. A Nemzeti Jászkun Emléknap és vármegyénk 150 éves múltja előtt tisztelegve tartotta meg hagyományos megemlékezését a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Önkormányzat május 6-án.
Ökumenikus istentisztelettel kezdődött az ünnepségsorozat, majd zenés vonulással, illetve a VIII.Jászkun Emléküléssel és a 150 év – 150 érték kiállítás megnyitójával folytatódtak az események.
A jász és nagykun kapitányok bevonulása a Jászkun indulóra, a Kun Miatyánk elszavalása és a Jász Himnusz eléneklése adja az ünnepség keretét annak életre hívása óta.
“Vannak ünnepek, amelyet a naptár tart számon és vannak, amelyeket a közösség lelke őríz. A Nemzeti Jászkun Emléknap és a Redemptio 281 éves öröksége számunkra ilyen.” – mondta ünnepi köszöntőjében Dr. Fazekas Gábor Gyula, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés elnöke.
Ünnepi beszédet mondott Kiss Gábor regnáló jászkun főkapitány. “Én, mint regnáló jászkun főkapitány, inkább ezt érzem fontosnak ma kiemelni: a redemptio szellemiségét. Azt, hogy volt bennük kitartás. Volt bennük bátorság, és talán egy kis „vakmerőség” is a szó jó értelemben. Ez ma sincs másképp. Ma nekünk már nem kell kiváltságokat visszavásárolni, de van dolgunk, hiszen közösséget kell építeni, figyelnünk kell egymásra, és néha akkor is kitartani, amikor nem teljesen egyértelmű, hogy mi lesz a vége.”
A “Jászkunságért” elnöki elismerő oklevelet az idei évben a regnáló és emeritus jász és nagykun kapitányok kapták meg. Az oklevél mellé Gábor Kádár-Csomor művésztanár Vármegyeházát ábrázoló grafikáját kapták meg a díjazottak.
Az ünnepség zárásaként Dr.Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora, a JNSZ Vármegyei Értéktár Bizottság tagja tartott nagyon értékés és érdekes előadást “Vármegyéből közösség – a 150 éves Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a hagyományok és a fejlődés szolgálatában” címmel.
Az előadás egyik kulcsmondatával kezdtük a posztot és ezzel is zárjuk. ” Csak az a közösség maradandó, amely múltját tisztelve közösen vállalja és formálja a jövőt.”
Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Önkormányzat/Fb. A képen dr. Fazekas Gábor Gyula.






